TŪM projekto naujienos – kovas

Mėnesio pradžioje TŪM projekto veiklos persikėlė į Klaipėdą: I–III klasių gimnazistai, lydimi mokytojų Ritos, Rositos, Redos ir Lauros, lankėsi Klaipėdoje, Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje. Mokiniai dalyvavo edukacinėse veiklose ir susipažino su Klaipėdos krašto istorija ir kultūra. Puikus oras, saulė ir nuostabi gidė įtraukė mokinius į Mėmelio paslapčių paieškas senamiestyje.

 

Šį mėnesį I–II klasių mokiniai lankėsi Mokslo saloje Kaune – mokslo ir inovacijų populiarinimo centre Lietuvoje, kurioje lankytojai gali pamatyti 140 objektų talpinančią ilgalaikę ekspoziciją, modernų planetariumą, besikuriančias STEAM laboratorijas, dalyvauti įvairiose kultūrinėse ir edukacinėse veiklose. 

Gimnazistai Mokslo saloje išbandė daugybę interaktyvių veiklų: galėjo savo kūnu patirti žemės drebėjimo ar uragano smarkumą, susipažinti su planetomis, žvaigždynais ir jų istorija, išbandyti automobilio simuliatorių bei garso ir klausos patikrinimo, kūno skanavimo būdus.

 

Kovo 13 d. Šiaulių Stasio Šalkauskio gimnazijoje vyko nacionalinis moksleivių čempionato „Makaronų tiltai 2025“ atrankos etapas, kurį gimnazija organizavo su TŪM socialiniu partneriu VILNIUS TECH. Šis renginys subūrė 7 komandas iš įvairių Šiaulių mokyklų (Ragainės progimnazija, Rėkyvos progimnazija, „Romuvos“ gimnazija, „Saulėtekio“ gimnazija, Stasio Šalkauskio gimnazija). Čempionatą „Makaronų tiltai 2025“ organizuoja Vilniaus technikos universiteto Statybos fakultetas.

Renginio metu universiteto Statybos valdymo ir nekilnojamo turto katedros dėstytojas doc. dr. Gintautas Ambrasas skaitė trumpą pranešimą, supažindindamas su pagrindiniais tiltų konstrukcijų principais bei duodamas praktinių patarimų dalyviams. Įkvėptos naujų idėjų, komandos ėmėsi kūrybinio proceso – buvo atliekami demonstraciniai dalyvių pagamintų tiltų iš makaronų bandymai, siekiant išsiaiškinti, kurios komandos tiltas atlaikys didžiausią apkrovą.

Čempionato atrankos etapą laimėjo Šiaulių Ragainės progimnazijos komanda „Skaičius abėcėlėje“, kurios tiltas atlaikė net 4,35 kg svorį. Antroje vietoje liko Šiaulių Stasio Šalkauskio gimnazijos komanda „Garbanės“, trečioji vieta atiteko taip pat šalkauskiečiams, komandai „Aš pati“.

 

Kovo 15 d. gimnazijoje, patyriminės kultūrinio ugdymo dienos metu, mokiniai gilinosi į greitos mados ir tvarumo problematiką. Tvarumo konsultantės Živilės Vaškytės-Lubienės online paskaitoje apie tvarų ir atsakingą vartojimą gimnazistai sužinojo, kiek daug gamtinių resursų ir cheminių medžiagų reikalauja greitosios mados drabužių gamyba, kaip tai teršia gamtą, taip pat gavo puikių patarimų, padėsiančių mažinti planetos užterštumą. 

Vėliau susiskirstę į komandas mokiniai susipažino, kaip kuriamos inforgrafikos ir patys jas kūrė apie atsineštų drabužių medžiagas: rinko informaciją apie medžiagos gamybos procesą, jos privalumus, domėjosi, ar aptariami rūbai priklauso greitosios mados pramonei, gilinosi į rūbų gamintojo, poveikio aplinkai, perdirbimo ir utilizavimo, irimo trukmės problematiką.

Išanalizavę šiuos klausimus, gimnazistai pagal pateiktus šablonus kūrė plakatus, kuriuos pristatė kitoms grupėms. Mokinių plakatai eksponuojami gimnazijos I aukšto stenduose.

Online paskaita, plakatų gamyba paskatino mokinius diskusijai apie pačių vertybes, įsitikinimus ir požiūrį į greitąją madą bei tvarumą, privertė susimąstyti apie gamtai daromą žalą.

 

Ką mums sako miškų požeminiai tinklai, banginių bendravimas ar bičių aviliai? Kaip šie gamtos principai gali padėti kurti ryšius, stiprinti bendradarbiavimą ir skatinti regeneratyvius pokyčius mūsų aplinkoje? Apie visa tai Šiaulių kultūros centre vykusioje paskaitoje „Biomimikrija ir gamtos įkvėpti sprendimai“ išgirdo Ic ir Im klasių mokiniai. 

Paskaitą skaitė tarptautinės miško terapijos draugijos narė Austė Juozapaitytė-Gruodė, kuri papasakojo apie tai, kaip gamta per tūkstantmečius sukūrė išmanių sprendimų, kuriuos žmonės perima ir įgyvendina technologijose, architektūroje ar medicinoje. Mokiniai sužinojo apie miško ekosistemos paslaptis, medžių tarpusavio ryšius ir nematomus, bet gyvybiškai svarbius gamtos procesus.

 

 

TŪM projektas finansuojamas Europos Sąjungos #NextGenerationEU lėšomis.

„Tūkstantmečio mokyklų“ programą įgyvendina #Europossocialiniofondoagentūra.

Kartu su #tūkstantmečiomokyklos.

#TŪM

Nepamirškite padėkoti autoriui
Ankstesnės naujienos
  • Elektroninis dienynas
  • Tėvams
  • Mokiniams
  • Mokytojams
Naujienų archyvas