Gyvas savo tautos tradicijas prisiminėme kartu su tautodailininku Sauliumi Tamuliu

Daugelis tautų turi savitus žiemos palydų papročius, nors šventės kilmė ta pati. Lietuvoje ji susijusi su senaisiais baltų papročiais. Daugelis požymių liudija apie mūsų Užgavėnių archajiškumą, siekiantį gal net akmens amžių… Kad prisimintume, kaip buvo švenčiamos Užgavėnės,  žiemos pabaigos šventė, Stasio Šalkauskio gimnazijos  biblioteka – informacinis centras pakvietė tautodailininką, respublikinių liaudies meno konkursų ir Šiaulių apskrities regioninių turų prizinių vietų laimėtoją Saulių Tamulį…

Tautodailininkas – vienintelis Šiaulių menininkas, kaukes drožiantis pagal senovines tradicijas. Jis medines kaukes drožia jau 22 metus ir garsina mūsų miesto vardą ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų. Renginio metu gimnazistai galėjo kaukes apžiūrėti, pasimatuoti ar pasidaryti nuotaikingą ,,asmenukę“… Užgavėnėmis seniai besidomintis, apie jas daug išmanantis S.Tamulis sakė, jog ,,nereikia kažkokio stebuklo ant veido užsidėti, kad neatpažintų reikia persirengti taip, kad aplankytas kaimynas nesuprastų, kas pas jį apsilankė“. Tautodailininkas sakė, kad kaukėms daryti tinka įvairios natūralios medžiagos –  linai, apšiuręs kailis, suplyšęs paltas ar ,,šimtasiūlė“, nuvyta virvė ar arklio karčiai.  S. Tamulis papasakojo gimnazistams , kaip iš medžio drožiamos Užgavėnių kaukės, – žemaitiškai vadinamos ,,lyčynomis“. Jo nuomone, šiam darbui tinka tik šlapias, kvepiantis medis. Mokiniai iš arti galėjo susipažinti, kaip su aštriu kaltu skobti medį ir perspėjo mokinius, kad nesusižeistų. Pasakojo apie Užgavėnių personažus: Gervę, Mešką, Raganą, Velnią,  bet  vieni svarbiausių personažų – Kanapinis su Lašininiu. Užgavėnių šventės paprotys persirengti žvėrimis, gyvuliais, svetimais žmonėmis yra  ne tik pramoga,  bet svarbi misija – padėti žmonėms rasti santarvę su gamta ir bendruomene. S. Tamulis, kalbėdamas apie Užgavėnių apeigas, minėjo keletą pagrindinių elementų : sočias vaišes, įvairius būrimus, Morės ir Kotrės vežiojimą ir sunaikinimą bei žiemos ir pavasario būtybių – Lašininio ir Kanapinio kovą. S.Tamulis sakė, kad ,,per Užgavėnes reikia daug ir riebiai valgyti“, o atsakiusiam į klausimą iš ko verdamas pagrindinis patiekalas šiupinys padovanojo suvenyrinę Užgavėnių kaukę. Tautodailininkui jau yra tekę dalyvauti daugybėje Užgavėnių, tačiau didžiausią įspūdį jam padarė pagal senovines tradicijas organizuotos Užgavėnės Kurtuvėnuose. Ten persirengėliai grodami, šokdami, triukšmaudami įvairiomis tarškynėmis ėjo per kaimą. Renginio pabaigoje Saulius Tamulis pristatė ir padovanojo gimnazijos bendruomenei savo knygą  ,,Šalta žiema bėk iš kiemo”. Talentingo tradicinių kaukių kūrėjo kolekcijoje per 400 kaukių, ne visos sutilpo į šią knygą, bet gal jas teks kada nors  pamatyti kokiame nors etnografijos muziejuje ar Užgavėnių šventėse, kurių S.Tamulis yra nuolatinis organizatorius.

Išminties diena kartu su Jumis!

Šiaulių miesto savivaldybės viešoji biblioteka kviečia visus šiauliečius – grupes ir pavienius gyventojus – dalintis Jums prasmingomis mintimis, liaudies išmintimi, sentencijomis, patarlėmis, posakiais,…